جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
خرابی یا از کار افتادگی کمپرسور کولر گازی | کولر گازی ارج

خرابی یا از کار افتادگی کمپرسور کولر گازی

قطعات مختلفی داخل کولرها وجود دارند که هر کدام نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اگر یکی از آنها خراب یا از کار افتاده شود، قطعاً روی عملکرد کل دستگاه اثرگذار خواهد بود. کمپرسور هم یکی از مهمترین قطعاتی است که داخل کولر گازی وجود دارد و حتماً باید حواستان به خرابی آن باشد. پس چه بهتر که در مورد خرابی یا از کار افتادگی کمپرسور کولر گازی اطلاعات کافی داشته باشید.

تعریف کمپرسور چیست؟

بهتر است قبل از هر چیز یک تعریف در مورد کمپرسور بدانید. کمپرسور به یک دستگاه مکانیکی گفته می‌شود و وظیفه‌اش این است که حجم گاز را کم کند و فشار گاز را بالا ببرد. وقتی که کمپرسورها بتوانند هوا را فشرده کنند، آن را به بخش احتراق دستگاه ارسال خواهند کرد. انواع مختلفی هم از این قطعه در بازار موجود است اما در نظر داشته باشید که حتی اگر بهترین و گرانترین کمپرسور را هم خریداری کنید، گاها ممکن است دچار خرابی شود.

توضیحاتی در مورد خرابی کمپرسور

خرابی کمپرسور کولر گازی اتفاق بسیار نادری است. قبل از اینکه شما به سراغ تعویض کلی این قطعات بسیار مهم بروید، حتماً باید علت کار نکردن آنها را بررسی کنید. زیرا به عنوان یکی از گران قیمت‌ترین قطعات داخل کولر گازی شناخته می‌شود. همچنین بسیار مهم است که یک متخصص حرفه‌ای تعویض آن را برایتان انجام دهد.

معمولاً رایج‌ترین علت کار نکردن کمپرسورها و البته گاها نشت هوا در کولر گازی، این است که سنسور دمای محیط خراب شده یا تکان خورده است. در چنین شرایطی کمپرسور کار می‌کند اما تشخیص دما در آن دقیق انجام نمی‌شود. در نتیجه کولر گازی به یکباره به صورت ناگهانی خاموش خواهد شد.

از دیگر علت‌هایی که برای این موضوع وجود دارد، این است که اورلود کمپرسور دچار خرابی می‌شود. زمانی که کمپرسور کولر به هر دلیلی داغ کرده باشد، برای اینکه اورلود از آن محافظت کند و مانع از سوختن کمپرسور شود؛ اقدام به قطع کردن برق می‌کنند و شما تا چند ساعت نمی‌توانید دستگاه را روشن کنید که البته این موضوع برای جلوگیری از خرابی یا از کار افتادگی کمپرسور کولر گازی بسیار مهم است.

گاهی اوقات هم همه چیز سر جای خودش است اما سیم‌ها دچار قطعی می‌شوند که همین احتمالا اتصالات دستگاه را به هم بریزد و مانع از روشن شدن کمپرسور شود. در بعضی از موارد کمپرسور به طور کامل می‌سوزد که حتماً باید آن را تعویض کنید که معمولاً با تعویض مشکل برطرف می‌شود.

اگر هم ایراد از برد باشد، ممکن است کمپرسور هرگز روشن نشود که در چنین شرایطی برد الکترونیکی را عوض می‌کنند. به هر حال فرقی ندارد که شما کولر آبی ارج خریده باشید یا کولر گازی ارج   یا اصلاً هر برند دیگری. در هر صورت اگر کمپرسور یا هر قطعه دیگری آسیب دیده باشد یا اگر شک دارید که چنین اتفاقی افتاده، متخصص باید مشکل را بررسی کرده و نظر قطعی و نهایی را به شما اعلام کند تا خیلی راحت بتوانید جلوی مشکل را بگیرید و از هزینه‌های گزاف جلوگیری کنید. اگر سرویس کولر گازی به طور منظم انجام شود، قطعاً خیلی از این مشکلات اتفاق نمی‌افتد و طول عمر دستگاه هم بالا می‌رود.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *