جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
نشت هوا در کولر گازی | کولر گازی ارج

نشت هوا در کولر گازی

کولر گازی جزو مهمترین لوازمی است که در مناطق گرمسیری از آن استفاده می‌کنند. در بعضی از مناطق هرگز کولر آبی جواب نمی‌دهد و حتماً باید از کولرهای گازی استفاده کرد اما یک سری مشکلات و ایرادات هم ممکن است بعد از مدتی در این وسیله به وجود بیاید که یکی از آنها نشت هوا در کولر گازی است‌. برای اینکه ایراد آن را برطرف کنید، باید علت این اتفاق را بدانید.

علت‌ های مختلف نشت هوا در کولر گازی

گاهی اوقات ممکن است گاز کولر اسپیلت شما خارج شود. یعنی بخشی از مسیر عبور گاز سوراخ شده و همین باعث می‌شود که نشت هوا یا گاز را در آن تجربه کنید. علت‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد.

گاها ممکن است زمانِ نصب دستگاه، برای اینکه لوله کشی لوله مسی به متراژ مورد نیاز انجام شود، در بعضی از قسمت‌ها جوشکاری انجام ‌دهند. بعد از مدتی ممکن است آن قسمت‌هایی که جوشکاری شده، سوراخ شده باشد و گاز کولر گازی از آن به بیرون نشت کند. گاهی هم ممکن است به لوله‌ها ضربه وارد شده باشد یا جابجایی اتفاق بیفتد و قطعات سوراخ شوند و هوا از آنها به بیرون نشت کند.

گاهی اوقات هم علت از کندانسور است؛ یعنی کندانسور که داخل آن لوله‌های تو در تو به تعداد زیاد قرار گرفته، ممکن است از چند ناحیه سوراخ شده باشند و گاز از آنها بیرون بیاید‌. اگر هم کمپرسورها به هر دلیلی مشکل پیدا کرده باشند، حتماً باید آنها را تعمیر یا تعویض کرد و برای اینکه مجدداً آنها را به دستگاه وصل کنید، باید جوشکاری لوله رفت و برگشت گاز را انجام دهید که حتماً باید توسط افراد متخصص انجام شده باشد. در غیر این صورت باز هم ممکن است گاز به بیرون نشت کند و خرابی پمپ تخلیه آب کولر گازی را در پی داشته باشد!

نشانه‌ها و علائم نشت هوا در کولر گازی

برای اینکه مطمئن شوید مشکل از نشت هوا در کولر گازی است، باید نشانه‌ها و علائم زیر را بررسی کنید.

  • اول از همه اینکه متوجه می‌شوید کولر گازی‌ها به اندازه قبل قوی کار نمی‌کنند. یعنی قدرت خنک کنندگی یا سرمادهی در آنها بسیار ضعیف شده و باد گرم از آنها بیرون می‌آید.
  • در بعضی از موارد متوجه می‌شوید که پول برق خیلی زیاد می‌آید و مصرف برق کولر گازی شما خیلی افزایش پیدا کرده است.
  • یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌توانید آن را پیگیری کنید، این است که متوجه بویی شبیه استون در فضای اتاق ‌شوید که معمولاً به خاطر نشتی مبرد از پنل کولر گازی است.
  • در بعضی از شرایط ممکن است لوله رفت کولر گازی از قسمت یونیت بیرونی به داخل پنل یخ زدگی پیدا کرده باشد که این به معنای کم شدن مبرد کولر گازی است.
  • گاهی هم شما متوجه یک صدای دائمی از کمپرسور هستید. یعنی که بیش از حد از توان کولر استفاده شده و گاز آن خیلی کم شده است که همین به مرور زمان می‌تواند به موتور هم فشار وارد کرده و آن را دچار ایراد کند. زیرا با بیشترین حد قدرت و توان کار می‌کند.
  • در بعضی از موارد هم متوجه صدایی شبیه به سوسو می‌شوید که نشان دهنده خروج هوا و گاز از کولر گازی است‌.

در هر صورت تمامی مشکلات در کولر گازی یا حتی کولر آبی ارج و هر برند دیگری باید توسط متخصصین بررسی شود تا ایرادات بعدی به آن اضافه نگردد.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *