جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
نکات مهم در سرویس داکلت اسپیلت ارج

نکات مهم در سرویس داکت اسپیلت (کولر گازی) چیست؟

سرویس داکت اسپیلت‌ هم مانند همه سیستم‌های تهویه مطبوع که قسمت مهمی از تجهیزات ساختمان به ‌شمار می‌آیند، برای کارایی و بازدهی مناسب‌تر و همچنین عمر مفیدتر خود نیاز به نگهداری دوره‌ای دارند. این سرویس و نظارت دوره‌ای، باعث می‌شود تا با بالا رفتن راندمان داکت اسپیلت، در هزینه مصرف برق آن نیز تاثیر مثبت بگذارد و همچنین قطعات آن دیرتر دچار خرابی شوند، در نتیجه به صرفه اقتصادی نیز منجر می‌گردد. حال باید بدانید نکات مهم در سرویس داکت اسپیلت چیست و هنگام سرویس آن‌ها باید چه مواردی را رعایت کرد.

 نکات مهم در سرویس داکت اسپیلت عبارتند از:

سرویس دوره‌ای: بهترین زمان برای انجام سرویس هر شش ماه یکبار است که باید توسط متخصص انجام شود. این بررسی دوره‌ای باعث بالا بردن عمر دستگاه و قطعات آن خواهد شد.

تنظیمات ترموستات: در بازدید دوره‌ای داکت اسپیلت اولین اقدام این است که ترموستات بررسی شود. این قطعه هوشمند است و معایب دستگاه را نشان می‌دهد که با رفع ارورهای آن عملکرد دستگاه بالا می‌رود.

از بین بردن گرد و غبار: برای گرفتن آلودگی‌های دستگاه باید فیلتر‌ها و پنل داکت اسپلیت سرویس شده و کثیفی موجود در آن‌ها گرفته شود تا هوای تمیز و بدون آلودگی وارد محیط ساختمان شود.

روغن کاری: اگر این مرحله روی دستگاه درست و مرتب انجام شود، از گیرپاژ کردن و سوختن موتور جلوگیری می‌نماید. پس در نظر داشته باشید که بعد از شستشو و تمیز‌کاری، قطعاتی مانند موتور باید خوب روغن کاری شوند تا داکت اسپیلت بتواند روان و بی سر و صدا کار کند.

شستشوی قطعات: شستن کویل آبگرم، فن و فین‌های کنداکسور و فین‌های اواپراتور باعث می‌شود تا هوا به طور مناسبی به جریان بیفتد و کارایی داکت اسپیلت افزایش پیدا کند و مصرف برق دستگاه بسیار کم شود.

میزان ماده خنک کننده: میزان کم بودن مبرد یا ماده خنک کننده، از اصلی‌ترین دلایلی است که باعث می‌شود هوای خنک داکت اسپیلت کم شود. بررسی مبرد باید توسط متخصص انجام شده و با وسایلی مثلِ آمپرمتر یا گیج منوفیلد صورت می‌گیرد تا میزان مبرد تست شود.

عملکرد قطعات: اگر هر کدام از قطعات داکت اسپیلت ارح مشکل‌دار شود، بر روی عملکرد کل سیستم تاثیر مستقیم می‌گذارد و بهره‌وری آن را پایین می‌آورد. این اتفاق حتی ممکن است که بر کولر گازی ارج هم تاثیر گذار باشد و باید مقاله علت خنک نکردن کولر گازی نو چیست؟ را بخوانید و این موضع دستتان بیاید! به همین دلیل باید قطعات توسط متخصص، به صورت دوره‌ای بازدید شود تا از سالم بودن آن‌ها مطمئن شوید. از مهمترین این قطعات کمپرسور است که از آن به عنوان قلب داکت اسپیلت نام می‌برند.

اتصالات لوله مسی: بررسی  اتصالات مخصوصا در محل شیر سرویس باعث می‌شود تا چنانچه بر اثر برخورد اشیایی با یونیت خارجی و یا انجام غیر استاندارد اتصال لوله‌های مسی نشتی ایجاد شده باشد، جلوی این مشکل گرفته شود. گرفتن این نشتی از کاهش گاز خنک کننده‌ تولید شده و همچنین روغن ریزی دستگاه جلوگیری می‌نماید.

برد دستگاه: این برد حتما باید بررسی شود؛ زیرا یکی از دلایل اساسی در عدم کارایی مناسب داکت اسپیلت همین برد است.

سیستم برق کشی: اگر برق کشی دستگاه دچار عیب باشد؛ پس از گذشت مدت زمانی به دلیل نوسانات برقی دستگاه را دچار مشکل می‌کند.

هواگیری کویل: هواگیری این قطعه در داکت اسپیلت ارج باعث عدم کاهش و تخلیه گاز دستگاه شده و در نهایت به جلوگیری از سوختن کمپرسور کمک می‌کند.

در نهایت مطمئن باشید که توجه به این نکات شما را در استفاده بهینه و طولانی‎تر از داکت اسپیلت یاری می‌کند.

 

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *