جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
طرز کار اسپیلت یا کولر گازی

طرز کار اسپیلت یا کولر گازی

اسپیلت را نوعی دیگر از کولر گازی می‌نامند که دارای یک واحد داخلی است که روی دیوار و سقف نصب شده است و یک واحد خارجی هم دارد که بیرون از محیط نصب می‌گردد. هرکدام از این واحدهای داخلی و خارجی اسپیلت یا کولر گازی کاربرد خاصی دارد که با هماهنگی هم حالت گرمایشی و سرمایشی مناسبی را برای محیط، ایجاد می‌کنند. همین امر باعث شده است که روز به روز بر محبوبیت استفاده از آن‌ها بیفزاید و جزء مهمی از تجهیزات ساختمان به ‌شمار آیند.

طرز کار اسپیلت یا کولر گازی چگونه است؟

برای اینکه با طرز کار این دستگاه‌ها آشنا شوید در ابتدا باید  نحوه کار پنل داخلی و خارجی آن‌ها را بدانید. در ادامه به طور کامل به این مقوله پرداخته شده است که عبارت است از:

نحوه کار واحد داخلی: در روی این پنل صفحات فلزی به نام فین نصب شده‌اند که مبرد یا ماده خنک کننده را که حالت مایع و سرد دارد، از خود عبور داده و به سایر بخش‌ها هدایت می‌نماید. قطعه بعدی این پنل پروانه دوم نام دارد که در جلوی موتور فن بوده و سرما را وارد می‌کند و هم‌چنین هوا را ازدریچه مخصوص که یک فیلتر سیمی یا اسفنجی در پشت خود دارد و برای جلوگیری از ورود گرد و غبارهوا است، خارج می‌نماید.

نحوه کار واحد خارجی: در این پنل خنک شدن هوای اطراف پین‌ها توسط مایع مبرد انجام می‌گردد سپس مایع افزایش دما پیدا می‌کند که سبب می‌شود، مایع به گاز تبدیل شود. سپس گاز به وجود آمده با عبور از کمپرسور به یونیت خارجی منتقل می‌گردد و پر‌فشار خواهد شد. در مرحله بعد، گاز مبرد دمای خود را با عبور از کندانسور از دست داده و به حالت مایع، مجدد تبدیل می‌گردد. مایع ایجاد شده با افت فشاری که پیدا می‌کند به شدت سرد شده و از لوله‌های مویین عبور کرده و در انتها به سمت اپراتور می‌رود.

در حالت کلی طرز کار دو پنل گفته شد اما ایجاد دو حالت سرمایشی و گرمایشی اسپیلت با طی کردن مراحل زیر انجام خواهد شد؛ البته در این زمینه داشتن طلاعات درباره اینکه بدایند نکات مهم در سرویس داکت اسپیلت چیست؟ نیز اهمیت پیدا خواهد کرد:

  • حالت گرمایشی اسپیلت یا کولر گازی:

همه مدل‌های این دستگاه قادر نیستند هوای گرم را ایجاد کنند. طرز کار اسپیلت یا کولر گازی ارج برای تولید گرما به این صورت است که گاز سرد توسط یک شیر چهار طرفه تغییر کرده و گرم می شود و این گاز گرم از طریق کمپرسور به سمت اپراتور هدایت شده و محوطه اسپیلت را با گرم کردن لوله‌های اپراتور گرم می‌کند.

  • حالت سرمایشی اسپیلت یا کولر گازی:

بعضی از مدل‌های این دستگاه‌ها هم گرمایش و هم سرمایش تولید می‌کنند. در حالت سرمایشی گاز مبرد که درون کمپرسور قرار دارد متراکم شده و طرف کندانسور می‌رود و به مایع تبدیل می‌گردد. سپس از کندانسور عبور کرده در حالی که افت شدید پیدا کرده، گاز مبرد حالت مایع و گاز به خود می‌گیرد و به‌طرف ورودی اواپراتور می‌رود. بعد در محل اواپراتور تبخیر مایع مبرد تبدیل به گاز شده و این فرایند تبخیر سرمای مایع را به محیط داده و شما هوای خنک را احساس می‌کنید.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *