جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
علائم کمبود گاز کولر گازی ارج

علائم کمبود گاز کولر گازی چیست؟

کولر گازی‌ها از یک گاز با حالت مایع به نام مبرد استفاده می‌کنند که معمولاً از نوع R22 یا R410 است. علائم کمبود گاز کولر گازی می‌تواند باعث کاهش کارایی کولر گازی و عملکرد نامناسب آن شود. زمانی که کولر گازی روشن است و کمپرسور در حال کار است، فشار گاز باید در حدود ۶۰ PSI باشد. این میزان فشار توسط متخصص با استفاده از یک گیج یا مانیفولد اندازه‌گیری می‌شود. اگر میزان گاز کولر کم شود، این می‌تواند تاثیر معکوس بر مصرف برق شما داشته و باعث افزایش مقدار پرداختی قبض برق شود. بنابراین، حفظ سطح مناسب گاز در کولر گازی برای حفظ کارایی آن و کنترل هزینه‌های برق بسیار مهم است..

راه‌های تشخیص علائم کمبود گاز کولر گازی ارج

در ابتدا باید بدانید که هر کولر گازی دارای یک گاز مخصوص است و باید با همان گاز شارژ شود و اگر این نکته رعایت نشود کارایی آن کم شده و هزینه جانبی زیادی را متحمل می‌شوید. همچنین ۱۵ درصد محفظه کولر باید خالی از گاز باشد تا درآن محوطه بتواند چرخش کند و آنجا را دچار فشار زیادی نکند. حال به بیان این علائم کمبود گاز می‌پردازیم:

  • اگر در محیطی که از کولر گازی استفاده می‌کنید؛ سرما و گرمای کافی تولید نشود و دستگاه، خنک کنندگی و گرمای کافی نداشته باشد؛ نشانه کمبود گاز کولر است.
  • سنسور‌هایی در کولر گازی طراحی شده‌اند که در اثر کمبود گاز از کار می‌افتند و هوای مطبوعی که به سمت بیرون هدایت می‌گردد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • کمبود گاز کولر گازی موجب از کار افتادن قطعات و اتصالات آن شده و باعث می‌شود تا دستگاه به درستی کار نکند و بازدهی مناسبی نداشته باشد. به عنوان مثال: قابلیت کار کردن کولر گازی با آب فعال نخواهد شد.
  • کمبود گاز در این دستگاه باعث می‌شود تا پنل داخلی آن در حالت سرمایش یخ یا برفک بزند و نداشتن گاز را با انجام این عمل به شما هشدار می‌دهد.
  • لوله رفت کندانسور کولر گازی که با نام لوله باریک‌تر نیز شناخته شده است؛ در صورت کمبود گاز کولر دچار یخ‌زدگی می‌شود و عملکرد دستگاه مختل خواهد شد.
  • صدا دادن دستگاه در هنگام کار کردن از کمبود گاز آن نشأت می‌گیرد. این صدای نا به‌ هنجار باعث می‌گردد تا در محیط، به جای هوای مطبوع صدای آزار‌ دهنده بیشتر باشد.
  • اگر بعد از چندبار شارژ مجدد، متوجه کمبود گاز کولر شدید حتما از جایی نشتی دارد و باید برطرف شود تا از هدر رفتن گاز آن جلوگیری گردد.

اگر با این علائم مواجه شدید باید موضوع را جدی بگیرید و از خالی ماندن محوطه گاز کولر جلوگیری نمایید. چنانچه علائم کمبود گاز کولر گازی را بدانید؛ به شما کمک می‌کند تا در این اوضاع اقتصادی زودتر متوجه عیب شوید و با صرف هزینه کمتر نسبت به درست کردن آن اقدام نمایید. از طرفی باید مقاله مربوط به چگونه متوجه شویم کولر گازی نیاز به سرویس دارد را هم مطالعه کنید تا با خیال راحت از کولر گازی خود استفاده کرده و از هوای مطبوع بهره ببرید.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *