جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
موتور کولر آبی صدا میده ولی نمی چرخد| کولر آبی ارج

موتور کولر آبی صدا میده ولی نمی‌چرخد

با فرا رسیدن فصل تابستان قطعاً همه ما هر طور که شده می‌خواهیم از لوازم مختلف استفاده کنیم تا خودمان را خنک کنیم. کولر آبی جزو پرکاربردترین لوازمی است که در اکثر خانه‌ها وجود دارد و در فصل تابستان حتماً باید از آن استفاده کرد. اما گاهی اوقات ممکن است مشکلی برای آن اتفاق بیفتد که خنک سازی را متوقف کند. یکی از مشکلات رایجی که پیش می‌آید، این است که موتور کولر آبی صدا می‌دهد ولی نمی‌چرخد که باید این علت را بررسی کرد.

علت نچرخیدن موتور کولر آبی که صدا می‌دهد

اگر متوجه شدید که چنین اتفاقی برای موتور افتاده و از طرفی متوجه وجود رسوب در کولر آبی شدید؛ یعنی موتور کولر آبی صدا می‌دهد ولی نمی‌چرخد، حتماً باید علت را پیگیر شوید. در چنین شرایطی معمولا وقتی کلید روشن و خاموش را می‌زنید؛ متوجه می‌شوید که سر و صدای زیادی از موتور به گوشتان می‌رسد اما موتور روشن نشده و عملاً کار نمی‌کند. حتماً باید به سراغ پلاتین یا سیم پیچ موتور بروید. اگر مشکلی در آنها اتفاق بیفتد، چنین شرایطی رخ می‌دهد.

گاهی اوقات ممکن است موتور کولر نیم سوز شده باشد و شما چنین حالتی را تجربه کنید. نیم سوز شدن موتور هم دلایل مختلفی دارد. مثلاً نوسان برق، نداشتن سرویس کاری منظم در طول سال، روغن کاری نکردن، دمای خیلی زیاد در محیط یعنی آفتاب مستقیم و برخورد آن به کولر یا پایان عمر مفید موتور می‌تواند باعث نیم سوز شدن کولر آبی ارج شود. در چنین شرایطی تنها راه حل این است که موتور را تعویض کنید.

گاهی هم ممکن است خازن موتور کولر دچار مشکل شده باشد. مثلاً ممکن است شما طولانی مدت استفاده مداوم از دستگاه داشته باشید و این مشکل برای آن رخ بدهد یا مثلاً نوسانات خیلی شدید برق اتفاق بیفتد و باعث شود که موتور دستگاه سر و صدا کند اما روشن نشود.

در بعضی از موارد کثیف نگه داشتن موتور هم می‌تواند چنین مشکلی را ایجاد کند. اگر موتور کولر شما فرسوده شده، قبل از اینکه مشکل اساسی شود، آن را تعویض کنید. حتماً حواستان باشد که تسمه دور موتور هم شل یا سفت نشده باشد و آب به داخل موتور نفوذ نکند و عمر طبیعی خازن به اتمام نرسد تا بتوانید این مشکل را برطرف کنید.

خرابی سیم پیچ موتور کولر

یکی دیگر از علت‌های رایجی که می‌تواند باعث شود موتور کولر آبی صدا بدهد ولی نچرخد، به خاطر خرابی سیم پیچ موتور است که حتماً باید سیم پیچ را درست کنید. اگر از سیم‌های بی‌کیفیت استفاده کرده باشید یا سیم پیچی کولر، مقدار مس خیلی کمی داشته باشد، این مشکل اتفاق می‌افتد‌. تعویض سیم پیچ هم باید توسط افراد متخصص انجام شود تا بتوانید از هرگونه برق گرفتگی جلوگیری کنید و فشار زیادی به موتور وارد نشود‌. در نتیجه از سوختگی جلوگیری خواهد شد. این اتفاق ممکن است برای خیلی از کولرها از جمله کولر آبی ارج به خاطر استفاده غلط و نادرست هم رخ بدهد که حتماً باید علت را در آن بررسی کرده و هرچه سریع‌تر در صدد رفع مشکل بر بیایید‌ تا از سروصدا راحت شوید.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *