جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
نقشه سیم کشی موتور کولر آبی | کولر آبی ارج

نقشه سیم کشی موتور کولر آبی

کولر آبی‌ها انواع مختلفی دارند اما سیم کشی آنها با هم یکسان است. یعنی شما حتی اگر کولر آبی ارج داشته یا یک کولر آبی خارجی خریداری کرده باشید، سیم کشی آنها متفاوت از یکدیگر نیست. به خاطر همین نقشه سیم‌کشی موتور کولر آبی جزو مواردی است که حتماً باید به آن دقت شود و در مورد آن اطلاعات داشته باشید.

توضیحاتی در مورد نقشه سیم کشی کولر آبی

نقشه سیم کشی که برای برق کولر آبی در نظر می‌گیرند، می‌تواند روی کولر یا موتور آن ترسیم شده باشد. وقتی که مشکل یا ایراداتی به وجود می‌آید، شما باید از طریق این نقشه مشکلات را بررسی کرده و موارد مشخص شده را در اختیار داشته باشید تا خیلی راحت‌تر بتوانید آن را برطرف نمایید. معمولاً در نقشه سیم کشیِ این کولرها دو لوله برق وجود دارد.

یکی از لوله‌ها مربوط به جعبه تقسیم ساختمان است که تا محل نصب کلید کولرها طراحی شده است. معمولاً داخل این لوله‌ها سیم فاز، نول و ارت از جعبه تقسیم خیلی راحت وارد محل نصب کلید کولرها می‌شود.
لوله برق بعدی که داخل این نقشه‌ها ترسیم می‌کنند، از محل نصب کلید کولر طراحی شده و تا محل نصب کولر و جعبه تقسیم داخل کولر به طور کامل کشیده می‌شود. سیم‌هایی که داخل این لوله هستند، سیم دور کند، دور تند، سیم پمپ و سیم ارت را تشکیل می‌دهند. سیم ارت جزو مواردی است که آن را مستقیم به کولر وصل کرده و به جعبه تقسیم راه پیدا نمی‌کند.

سیم کشی کولر آبی بر اساس رنگ بندی

نقشه سیم کشی موتور کولر آبی و سیم کشی برق کولر آبی بر اساس رنگ‌بندی هم باید توضیح داده شود. اگر در ساختمان شما سیم ارت وجود نداشته باشد، باید از دو کابل چهار سیم و دو سیم و همزمان پنج فیش استفاده کنید. اگر سیم ارت داشته باشید، می‌توانید از یک کابل ۵ سیم و یک کابل سه سیم استفاده کنید اما اگر بخواهید طبق رنگ بندی پیش بروید، باید بدانید که سیم آبی مربوط به پمپ آب است، باید به پایه کلید پمپ اتصال پیدا کند و سیم قرمز باید به کلید موتور کولر وصل شود.

سیم مشکی و قهوه‌ای هم باید به کلید دور تند و دور کند کولر وصل شوند. اگر شما با استفاده از کلیدهای مخصوص برند خریداری شده، سیم کشی را انجام دهید، خیلی راحت می‌توانید جریان برق را در قسمت‌های مختلف هدایت کنید. معمولاً یک کلید برای واتر پمپ، یک کلید برای موتور و کلید دیگر برای تغییر دور تند و کند کولر وجود دارد که با استفاده از آنها سیم کشی شما کاملاً تکمیل است.

وقتی که می‌خواهید سیم کشی را انجام دهید، از قسمت جعبه تقسیم ساختمان دو رنگ سیم وجود دارد که یکی از آنها مشکی و دیگری آبی است که آنها را به کلید کولر متصل می‌کند. یکی از آنها می‌تواند نول و دیگری فاز باشد. برای اینکه این دو مورد را از یکدیگر تشخیص دهید، حتماً باید یک فاز متر داشته باشید که بعد از اینکه با نوک سیم تماس پیدا می‌کند، خیلی راحت روشن شود و اینگونه شما تشخیص می‌دهید سیمی که در اختیار دارید، فاز است.

فهرست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *